נקע בקרסול

נקע בקרסול

נקע בקרסול הוא פציעה של רצועות הקרסול. זוהי הפציעה השכיחה ביותר בחדרי המיון ומופיעה בעיקר בעוסקים בספורט במהלך ריצה או משחק  אך גם כתוצאה ממעידה פשוטה בהליכה.

הקרסול הוא מפרק הנוצר משלוש עצמות: עצם השוק הגדולה הנקראת הטיביאה, היוצרת את המשטח העליון של המפרק ואת הבליטה הפנימית של הקרסול הנקראת פטישון פנימי, עצם השוקית הנקראת פיבולה, היוצרת את הבליטה החיצונית של הקרסול הנקראת פטישון חיצוני ועצם התלוס השייכת לעצמות כף הרגל ויוצרת את המשטח התחתון של המפרק.

רצועות הקרסול מחברות בין השוק לשוקית מעל הקרסול ובין הפטישון החיצוני והפנימי לבין עצמות כף הרגל. הרצועות שבדרך כלל נפגעות בנקע קרסול הן הרצועות החיצוניות שמחברות בין הפטישון החיצוני לעצמות כף הרגל ובעיקר הרצועה הקדמית. מנגנון החבלה הוא מעידה עם סיבוב פנימי של כף הרגל . כתוצאה מכך הרצועות החיצוניות נמתחות ונקרעות.

הפגיעה ברצועות גורמת לכאב חד ולהופעת נפיחות וכיחלון בצד החיצוני של הקרסול. קיימות דרגות שונות של חומרת נקע. בנקע קל מופיע נפיחות קלה בלבד ואפשר ללכת עם צליעה קלה. בנקע חמור מתרחש קרע מלא של הרצועות, מופיעה נפיחות רבה והפצוע לא מסוגל לדרוך על הרגל.
האבחנה של נקע מתבצעת באמצעות בדיקת הקרסול וביצוע צילום רנטגן על מנת לשלול שבר. במקרים של נקע קל רופא מנוסה יכול לוותר על הצילום.
הטיפול בנקע כולל חבישה מרופדת וקירור עם שקית קרח ביממה הראשונה, מנוחה עם רגל מורמת ושימוש בקביים. דריכה מלאה מעודדת ריפוי של הרצועות ולכן כמיטב היכולת ולפי דרגת הכאב מומלץ להתחיל לשאת משקל לאחר 5 ימים גם כשהנקע חמור.
לפיזיותרפיה חשיבות רבה במניעת נקעים חוזרים. הטיפול הפיזיותרפי מאמן את השרירים לפעול מהר יותר וחזר יותר ולייצב את הקרסול ומבוצע באמצעות אביזרים ייעודיים.

מגני קרסול קשיחים  מייצבים את הקרסול ומונעים נקעים נוספים בתקופת ההחלמה. לא בכל מקרה קיים צורך להשתמש במגן קרסול ובכל מקרה מומלץ להשתמש במגן קרסול לתקופה מוגבלת של עד שלושה  חודשים לאחר נקע.